Gdzie mieszkać na Phuket?

Gdzie mieszkać na Phuket?

Wiele osób pyta nas gdzie mieszkać na Phuket, który rejon Phuket jest najlepszy albo gdzie szukać hotelu aby był jak najbliżej naszej bazy. Rejon w którym mamy siedzibę – Chalong – jest położony blisko portu nurkowego, ale nie jest to  rejon turystyczny. Większość naszych klientów woli wybierać hotele położone blisko plaż. Tutaj przeczytasz więcej o plażach na Phuket.


Główne rejony Phuket można opisać następująco:

  • Południowa część wyspy to rejony na zachód od portu nurkowego w Chalong: Rawai i Nai Harn. Tereny zamieszkałe przede wszystkim przez rezydentów. Tu znajdują się także domy na długoterminowy wynajem. Jest taniej i bardziej egzotycznie niż w typowo turystycznych rejonach. Plaża Nai Harn i okolice jest bardzo ładna. Trudno poruszać się inaczej niż wynajętym skuterem lub samochodem. Taksówki są podobnie drogie jak w rejonach turystycznych, ale jest ich mniej. Osobiście bardzo lubimy te okolice.
  • Chalong – okolice portu nurkowego. Zdecydowanie najlepsza lokalizacja dla osób nurkujących codziennie i nie lubiących dojeżdżać. Nieliczne hotele, sporo taniego, lokalnego jedzenia i dobre europejskie. Zamieszkały przez pracujących w branży nurkowej. Nie ma plaży ani możliwości kąpieli w morzu. Wieczorną rozrywkę zapewniają bary., których personel starzeje się podobnie jak okoliczne budynki….
  • Zachodnie wybrzeże – część południowa to plaże: Kata, Kata Noi, Karon, Patong. Najbardziej oblegane rejony turystyczne. Patong jest stolicą nocnego życia, dyskotek, seksturystyki. Kata i Karon są znacznie spokojniejsze. Plaże ładne, choć tłoczne. Patong zwykle zaśmiecone, tak jak można spodziewać się w rejonach dyskotek. Jedzenie w większości miejsc droższe niż w innych rejonach. Za to ceny pamiątek i masaży bardzo konkurencyjne. Wszystkie doskonale położone pod względem logistyki na nurkowania i wycieczki.  Jedynie okolica Patong popołudniami staje się bardzo zakorkowana i znacznie wydłuża czas powrotu do hoteli.
  • Zachodnie wybrzeże – część środkowa to plaże: Kamala, Surin, Bang Tao i rejon Laguny. Trochę dalej niż część południowa, ale wciąż relatywnie blisko, a już cicho i spokojnie. Dobra alternatywa dla osób, które chcą uniknąć tłoku, szukają więcej spokoju oraz rodzin z dziećmi. Laguna przypomina południową Hiszpanię, doskonałe hotele, restauracje, czysto i pod wieloma względami jest to najlepszy rejon Phuket, zwłaszcza jeśli nie macie dużych ograniczeń budżetowych.
  • Zachodnie wybrzeże – część północna to plaże: Nai Thon, Nai Yang, Mai Khao. Rejon ekskluzywnych hoteli. Bardzo ładne plaże. Blisko na lotnisko Phuket.  Dobra oferta dla klientów szukających ciszy i ekskluzywnego hotelu, zwłaszcza jeśli w planach nie ma nurkowań. Optymalna lokalizacja pod kątem wycieczek lądowych – na niektóre wycieczki jest dalej, na inne bliżej. Natomiast transfer na nurkowania jednodniowe może być uciążliwy i kosztowny.
  • Rejon Phuket Town na południe od portu nurkowego. Teren zamieszkały przede wszystkim przez Tajów. Zaplecze turystyczne sprowadzało się do kiedyś hoteli (wyglądających i datowanych) jak w środkowym PRL-u, oraz tanich hosteli, ale wraz z rozwojem turystyki uległo to zmianie. Z pewnością można znaleźć miły hotelik w okazjonalnej cenie. Jest taniej niż w rejonach bardziej turystycznych aczkolwiek z racji położenia dosyć daleko do wielu atrakcji.
  • Wschodnie wybrzeże jest w całości muliste i nie ma tu ładnych plaż. Niektóre hotele położone na wzgórzach mają piękny widok na zatokę Phang Nga. Wszędzie jest daleko, ale hotele kosztują zwykle taniej za ten sam standard niż na zachodnim wybrzeżu. Z tego rejonu nie oferujemy bezpłatnego transferu -są to miejsca, których nie da się sensownie połączyć w trasę odbioru i musimy organizować prywatny transfer na nasze programy -za dodatkową opłatą. Cena zależy od ilości osób i trasy danej wycieczki. Dotyczy to lokalizacji: Cape Panwa, Laem Hin, Koh Sirey, Phuket Town oraz Bang Rong.
  • Rejon Kao Lak jest terenem bardzo dynamicznie rozwijającej się bazy turystycznej. Z rejonu Khao Lak jest blisko na Similany i do Parku Narodowego Khao Sok, ale daleko wszędzie indziej – przede wszystkim na Phi Phi. Zanim dokonacie rezerwacji hotelu w tym rejonie, sugerujemy sprawdzić odległość do miasteczka. Dalekie położenie od miasteczka wiążę się z ograniczoną ilością sklepów, barów i restauracji w pobliżu (lub zupełnym brakiem). To będzie dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spędzić większość czasu nie wychodząc poza hotel.

Transfery na wycieczki

Transfery na oraz organizowane przez nas wycieczki lądowe są bezpłatne z większości rejonów wyspy Phuket. Z niektórych lokalizacji nie oferujemy bezpłatnego transferu – są to miejsca, których nie da się sensownie połączyć w trasę odbioru i musimy organizować prywatny transfer. Na Phuket dotyczy to lokalizacji: Cape Panwa, Laem Hin, Koh Sirey, Phuket Town oraz Bang Rong, czyli rejonów na wschodnim wybrzeżu wyspy, z dala od ośrodków turystycznych i miejsc do zwiedzania. Cena zależy od ilości osób i trasy danej wycieczki.

Na wycieczki do Dżungli Khao Sok oraz Similany transfer z rejonu Khao Lak jest zawsze w cenie. Bezpłatny transfer na wycieczki po Phuket Phi Phi i Phang Nga (James Bond) dotyczy co najmniej 4 osób z rejonu Khao Lak. W przypadku mniejszej ilości osób odbierzemy Was z hotelu za dopłatą.