Plaże na Phuket

Plaże na Phuket

Niewiele wysp może pochwalić się taką ilością pięknych, piaszczystych plaż i lazurowych wód jak Phuket. Kręte, przybrzeżne drogi ciągnące się wzdłuż zachodniego wybrzeża dostarczają pięknych widoków.

Od tłocznej plaży w Patong do pustych plaż na północy wyspy Phuket – wszędzie jest piękne, ciepłe i przejrzyste morze. Przyjeżdżając w okresie wiania monsunu południowego należy zwracać uwagę na oznaczenia “kąpiel dozwolona” lub “zabroniona”. Silne wiatry i prądy morskie bywają niebezpieczne nawet w płytkiej wodzie. Naszym zdaniem warto wybrać: Patong jeśli chcecie dużo bawić się wieczorami, Katę lub Karon jeśli będziecie nurkować i plażować, Kamalę lub Surin jeśli szukacie ciszy. Na pozostałych plażach znajdują się zwykle ekskluzywne, drogie hotele.


Plaża Patong na Phuket

Wiele lat temu w tym samym miejscu znajdował się gęsty bananowy gaj. Teraz to najsławniejsza, najchętniej odwiedzana przez turystów stolica wszelakich rozrywek na Phuket. Dziś została tylko nazwa “Bananowy las”, czyli po tajsku “Patong”.

Ulice przypominają bardziej europejskie kurorty z centrami handlu, McDonaldem, KFC, butikami i ekskluzywną biżuterią. Patong może chwilami robić przytłaczające wrażenie z całą swoją atmosferą parujących gorących ulic, świateł neonu i chaosem. Życie w Patong nie zamiera ani na chwilę. Wieczorem zjeżdżają się tu turyści ze wszystkich zakątków wyspy w poszukiwaniu rozrywki.

Patong to pełna gama wyboru: od wielkich hoteli i super luksusowych resortów, przez gościnne bary i drogie restauracje, aż po hostele i lokalne bary z posiłkami za grosze. Głośna muzyka, dyskoteki, centra handlowe i stragany. Na Bangla Road, głównej ulicy Patong, znajdują się liczne bary go-go, w których alkohol leje się strumieniami, Tajki tańczą na stołach, można także spotkać kobiety które niedawno były mężczyznami i na odwrót.

O Patong napisano bardzo dużo we wszelkich przewodnikach, od nas tylko kilka dobrych rad:

  • Nie planujcie sztywno czasu powrotu. Nie warto umawiać się z taksówkarzem, który przywiózł Was z hotelu na powrót. W Patong są setki tuk-tuków i taksówek, które są gotowe odwieźć Was kiedy i skąd Wam wygodnie.
  • Targujcie się. Jest bardzo realne że uzyskacie cenę nawet kilkukrotnie niższą od wywoławczej. Ta zasada dotyczy generalnie kramów i straganów. W Patong są ich setki, i można kupić wszystko. Mieszkańcy mówią ze jeżeli czegoś nie można znaleźć w Patong to znaczy że nie ma tego na wyspie. Jest tu również taniej niż na innych plażach ze względu na ogromną konkurencję. Można tu kupić dobrej jakości podróbki markowych ubrań, biżuterii, galanterii skórzanej i “szwajcarskich” zegarków za umiarkowaną cenę. Z innej strony, jeśli uważacie że wytargowana cena jest atrakcyjna, pozwólcie sprzedawcom zarobić – widok uśmiechniętego Taja daje radość z kupowania.
  • Mężczyźni uważajcie! Najpiękniejsze, szczupłe wysokie “Tajki” spacerujące nocą po plaży i oferujące Wam wspólne spędzenie czasu mogą zrobić niemiłą niespodziankę i okazać się transwestytami. Nie zapominajcie że Tajlandia jest krajem niespodzianek.
  • Rano, po imprezach plaża jest zaśmiecona, a w ciągu dnia zatłoczona; jeśli ktoś szuka cichego odpoczynku w cieniu na leżaku, to tam tego nie znajdzie. Na plaży bowiem oprócz turystów kłębią się dziesiątki sprzedawców drobiazgów, napojów, przekąsek, masażu a także rozrywek w stylu kitesurfingu, przejażdżek na skuterach wodnych, lotów ze spadochronem, nart wodnych, kajaków i wszystkiego co tylko gdziekolwiek na świecie wymyślono dla chcianej czy niechcianej rozrywki turystów na plaży.

Plaża Kata na Phuket

Jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż na wyspie Phuket. Położona w niewielkiej zatocze Kata, tylko kilku minut na południe Plaży Karon, wabi białymi piaskami i przejrzystą wodą.

Sezon monsunowy, trwający od maja do października nie sprzyja pływaniu ze względu na fale, ale jest to ulubiony czas surferów. Można tu na miejscu wypożyczyć deskę i spróbować swoich sił.

Pod koniec października na plażę w Kata zaczynają przypływać jachty z całego świata, by w pierwszych dniach grudnia stanąć do regat pod patronatem Króla, najważniejszym żaglowym wydarzeniu Azji.

Od listopada plaża powoli się zaludnia, ale urokiem tego miejsca jest to, że wciąż nie jest tu bardzo tłoczno. Tuż przy plaży jest chodnik spacerowy, i zacieniony pas z drzewami dając wrażenie przytulności. Na plaży usytuowane są mini punkty gastronomiczne oferujące napoje i przekąski, pod namiotami można oddać się relaksowi podczas masażu, zakupić pamiątki i akcesoria do pływania.

Po południowej stronie plaży znajdują się restauracje i kawiarnie, oferujące kuchnię tajską i międzynarodową. Największym powodzeniem cieszą się owoce morza.

Tuż przy plaży usytuowane są duże resorty takie jak Kata Beach i Boathouse oraz Club Med. Kata Beach jest też miejscem do snorkelingu i nurkowania. Niedaleko od plaży znajduje się wyspa Ko Pu (Wyspa Krabów) przy której rozwinęła się piękna rafa koralowa, dostarczająca nurkom okazję do obejrzenia ciekawych gatunków ryb przy okazji plażowania. Jest to też dobre miejsce dla osób, które chcą rozpocząć przygodę pod wodą.

Pięć minut od Plaży Kata, między Kata Noi a Nai Harn znajduje się najsławniejszy punkt widokowy Phuket. Widać stąd Kata Noi, Kata i Karon.


Plaża Karon na Phuket

Plaża Karon jest bardzo długim odcinkiem pięknego, białego kwarcowego piasku, który skrzypi pod nogami. O wiele mniej gorączkowa od Patong, dzięki swoim rozmiarom daje uczucie przestrzeni i nawet, gdy turystów jest bardzo wielu, nie ma tłoku. Od zachodu słońca jest całkiem pusta.

Karon jest umownie podzielona na 3 części: w południowej, w sąsiedztwie tańszych pensjonatów, można obejrzeć małe galeryjki i sklepy, w których tajscy artyście sprzedają swoje “dzieła”. W tej części plaży jest też zbudowany stadion, na którym odbywają się zawody w piłce plażowej.

Środkowa część plaży Karon jest zdominowana przez duże Resorty, wzdłuż których rozciąga się spacerowy chodnik, prowadzący do części północnej, gdzie ulokowanych jest najwięcej restauracji i barów oraz duży market odzieżowo – pamiątkowy. Jest to zarazem najbardziej tłoczna część Karon; znajdują się w niej liczne małe hoteliki i sklepiki oraz punkty usługowe, masaż tajski.


Plaża Kamala na Phuket

Od zawsze była tu wioska rybacka; a plaża otoczona przez wzgórza należy do najpiękniejszych plaż na Phuket.

Jest tu cicho i spokojnie, piasek biały i miękki. Dzięki temu Kamala stała się jednym z miejsc chętniej odwiedzanych przez ludzi szukających egzotyki i spokojnego wypoczynku. Tu też chętnie mieszkają rezydenci i osoby spędzające dłuższe, kilkumiesięczne urlopy. Na wzgórzach przy plaży zbudowanych jest wiele luksusowych willi z cudownym widokiem na morze i zatokę.

Główną atrakcją Kamali jest kompleks rozrywkowy FantaSea, który dostarcza odwiedzającym nie tylko wspaniałego show, ale jest również miejscem, gdzie można bardzo miło spędzić wieczór, rozerwać się, zjeść dobrą kolację.


Plaża Bang Tao na Phuket

Bang Tao to miejsce, gdzie zauważyć można kontrast pomiędzy luksusowymi resortami i willami, umiejscowionymi wzdłuż jej długiego, bo 8 kilometrowego odcinka a oddalonym o zaledwie kilka minut spacerem miasteczka Cherng Talay, gdzie jego mieszkańcy nadal trudniący się rybołówstwem i wytwarzaniem gumy, żyją w tradycyjnych tajskich domostwach.

Plaża Bang Tao w Phuket jest jedną z najdłuższych, umiejscowionych w dużej otwartej zatoce. Znajduje się tu kompleks luksusowych hoteli- Phuket Laguna. Mimo tego łatwo tu znaleźć spokojnie miejsce do plażowania i wypoczynku. Najbardziej zaludniony jest południowy koniec plaży, ale spacer do północnego krańca plaży może zapewnić spokój i brak towarzystwa innych urlopowiczów.

Przy kompleksie Phuket Laguna znajdują się sklepy i restauracje, jednak należy pamiętać, że ceny będą wyższe niż w innych rejonach Phuket. Stosunkowo niedaleko jest tajska dzielnica, gdzie można udać się na targ świeżej żywności po tanie owoce, warzywa i lokalne przysmaki.

W Bang Tao znajduje się jedno z kilku na wyspie pól golfowych oraz 5 dużych ośrodków SPA, chętnie odwiedzanych nie tylko przez gości z miejscowych hoteli, ale również przez rezydentów i turystów mieszkających w innych częściach wyspy.


Phuket Plaża Surin

Plaża Surin, sąsiadująca z Kamalą jest jeszcze spokojniejsza. Jej nazwa wzięła się od popularnych tu drzew z gatunku casuarina, w cieniu których wzdłuż plaży umiejscowione są liczne małe restauracyjki, serwujące głównie owoce morza i lokalną kuchnie.

Na wysokości plaży, ale w stronę lądu, znajduje się tajskie miasteczko Surin, zasiedlone głównie przez Muzułmanów. Jest to zatem dobra okazja to odwiedzenia tego miejsca i skosztowania specjałów kuchni muzułmańskiej.

Nie ma tu zbyt wielu hoteli; najbardziej atrakcyjne miejsca zajmują tajskie restauracje i stragany. Warto jednak tu przyjechać na lunch lub kolację i usiąść w jednej z restauracyjek wprost nad brzegiem morza i po prostu odpocząć.

Phuket Plaża Naiyang

Ukryta plaża na uboczu, która swoje piękno skrywa dla niewielkiej ilości osób. Popularna wśród osób powracających kolejny raz na Phuket. Zacieniona, pełna małych barów i restauracji, w których można skosztować tradycyjnego jedzenia i napić się wysokoprocentowych nektarów. Rozległa plaża, płytkie morze, idealnie zacienione drzewami, mało odwiedzana zachowała trochę starej atmosfery Phuket.