Pogoda na Phuket w Tajlandii

Pogoda na Phuket w Tajlandii

Kiedy jechać na Phuket?

Pogoda Phuket Tajlandia to ważny temat przy planowaniu urlopu. Klimat jest dyktowany przez wiatry monsunu. To kierunek przeważających wiatrów spowodowanych przez różnicę temperatur wody w oceanach i temperatury lądu. Od maja do listopada wielka część Azji jest cieplejsza niż Ocean Indyjski. Zimniejsze, cięższe powietrze ponad Oceanem jest wpychane do mas ciepłego powietrza ponad kontynentalną częścią. To wywołuje wiatry z południowego zachodu, które przez Ocean Indyjski, przynoszą masy ciepłego wilgotnego powietrza i w efekcie deszcze.

Potem, gdy kontynent azjatycki ochładza się od listopada do kwietnia, ocean staje się cieplejszy niż ziemia. Przeważają zmiany kierunku wiatru, z północnego wschodu. Te od wielkiej masy ziemi z terenu Chin przynoszą chłodniejsze, bardziej suche powietrze i dobrą pogodę. Wskutek tego pojawiają się trzy sezony na zachodnim wybrzeżu Tajlandii.

Pogoda Phuket Tajlandia jest określana przez trzy sezony:

  • chłodny sezon, czyli pora sucha (właściwie całkiem gorąca),
  • gorący sezon (bardzo gorący),
  • Pora deszczowa (gorący i wilgotny).

Dzień w Tajlandii jest o wiele krótszy i trwa niezależnie od pory roku trwa około 12 godzin. Najgorsze miesiące, czyli okres od połowy maja do połowy lipca można porównywać pod względem ilości słońca do kwietnia lub września w Warszawie.


Tajlandia najlepsza pogoda

Chłodny sezon

Dzień w Tajlandii jest o wiele krótszy i trwa niezależnie od pory roku trwa około 12 godzin. Najgorsze miesiące, czyli okres od połowy maja do połowy lipca można porównywać pod względem ilości słońca do kwietnia lub września w Warszawie.

Gorący Sezon

Gorący sezon trwa od kwietnia do końca maja. Powietrze jest suche i niebo niebieskie, ale wielu ludzi ocenia że temperatura jest zbyt wysoka. To jest środkowy sezon na Phuket. Jest nadal dużo gości. Zdarzają się silne burze i okazjonalnie ulewne deszcze.

Tajlandia pora deszczowa

Wiatry monsunu w maju przynoszą deszcz z południowego-zachodu. Najwięcej opadów jest zwykle w czerwcu, i od września nawet do listopada. W tych miesiącach może padać nawet przez kilka dni z rzędu. Jeśli chcesz mieć zagwarantowane słońce albo idealnie gładkie morze, to nie wybieraj się w tym czasie na Phuket. Jednakże druga połowa lipca, sierpień, listopad są zwykle dobrymi miesiącami.. Wrzesień i Październik coraz częściej to czas dobrej pogody z umiarkowanymi temperaturami i przelotnymi deszczami. Czasami może być dużo deszczu i burz – ale zwykle krótkich i ulewnych. Pogoda jest miła z przyjemnymi temperaturami i orzeźwiającym wietrzykiem. Często będą okresy kilku dni bez deszczu. Więcej o porze deszczowej: Pora Deszczowa Tajlandia.

Niski sezon na Phuket

Sześć miesięcy pory gorącej i deszczowej jest nazywane niskim sezonem na Phuket. Ceny ogólnie są niższe niż w szczycie sezonu. Lipiec, sierpień i wrzesień są nadal popularnym czasem odwiedzin, turyści chętnie korzystają z niskich cen sezonu. Maj, i czerwiec są zwykle bardzo spokojne i wilgotne. Wiatry monsunu przynoszą duże fale i prądy powierzchniowe do zachodnich plaż Phuket. Każdego roku około 20 ludzi tonie podczas pory deszczowej na Phuket. Czerwone flagi są podnoszone na plażach, by ostrzec o niebezpiecznych warunkach. Nie pływaj w morzu, jeśli są czerwone flagi, zwłaszcza jeśli spożywany był alkohol. Płetwy i pianka nurkowa lub deska wypornościowa bardzo zwiększają bezpieczeństwo.

Opady Phuket

Całoroczne deszcze na Phuket przynoszą mniej więcej dwukrotnie więcej opadów niż w Polsce w górach. Należy brać pod uwagę, że deszcze w Tajlandii są zwykle krótkie choć bardzo gwałtowne. To powoduje, że nie postrzegamy ich jako wielki problem, zwłaszcza że są ciepłe – nawet jeśli nas przemoczy to nie zmarzniemy, w sezonie deszczowym na Phuket nosimy parasole i peleryny. Ponadto zwykle w godzinę po deszczu nie ma po nim śladu.

Prognozy internetowe nie są wiarygodne. Tu jest najlepsza naszym zdaniem prognoza pogoda Phuket Tajlandia