Tajlandia – porady przed wylotem

Tajlandia – porady przed wylotem

Mimo, że może się wydawać, iż piszemy tu o rzeczach oczywistych, w ferworze pakowania często zabieramy to, co potem okazuje się niepotrzebne, a zostawiamy to co naprawdę należałoby zabrać. Poniżej zamieszczamy informację o tym, co naszym osobistym zdaniem może Wam pomóc w przygotowaniu do wyjazdu.

Tajlandia – porady i wskazówki przed wylotem:

 1. Kserokopie paszportów, ubezpieczenia i biletów lotniczych. Należy je mieć w innym miejscu niż oryginały. Można też je zeskanować i wysłać na swoją skrzynkę e-mail aby mieć zawsze do nich dostęp. Informacje w nich zawarte oszczędzą wiele nerwów w przypadku konieczności uzyskania duplikatu.
 2. Nurkowanie i niektóre sporty wymagają odrębnego ubezpieczenia. Dane miejcie zapisane także gdzieś indziej niż w komórce!
 3. Telefony kontaktowe do organizatora wyjazdu, ubezpieczycieli, banku (blokowanie kart kredytowych) rodziny i nasze numery komórkowe – tak na wszelki wypadek.
 4. Na długą podróż ubierzcie się wygodnie i przewiewnie. Dżinsy niekoniecznie są dobre. Będziecie w tych ubraniach spać i lądować w tropikach. Nie bierzcie żadnych ciepłych ubrań bez których absolutnie nie możecie się obejść. W zimie wystarczy założyć adidasy i ciepłe skarpetki zamiast wysokich butów, a zamiast grubej kurtki – polar i cienką kurtkę. W bagażu podręcznym trzeba mieć ubranie do przebrania. Może uda się Wam zostawić ciepłe rzeczy komuś kto Was odwoził i odbierze z lotniska w Polsce.
 5. W lecie, nawet gdy jest upał, warto mieć skarpetki do spania.
 6. Jeśli macie wrażliwą skórę to weźcie krem do twarzy, spędzicie cały czas podróży, zarówno w samolotach jak na lotniskach w klimatyzowanym bardzo suchym powietrzu.
 7. Miejcie ze sobą długopis do wypełnienia kart przylotu, które dostaniecie w samolocie przed lądowaniem.
 8. Podczas lotu od czasu do czasu rozprostujcie kości, przejdźcie się. 12 godzin lotu jest wykańczające fizycznie.
 9. Kosmetyki są tu powszechnie dostępne i nie droższe niż w Polsce. Te podstawowe – 24h na dobę w sieci sklepów 7-11, a pozostałe w ciągu dnia w wielu sklepach. Leki, w tym także tabletki antykoncepcyjne można kupować bez recepty w każdej aptece.
 10. Ubrania są dostępne na miejscu i tańsze niż w kraju. Wiele ich tu nie będziecie potrzebowali, więc po co dźwigać.
 11. Sprawdźcie limit bagażu, nie tylko na główny przelot ale także linie lokalne. Niektóre linie lokalne mają mniejszy limit i trzeba mieć przygotowaną gotówkę na nadbagaż.
 12. Zakaz przywozu: Wszelkie rodzaje narkotyków (marihuana, opium, kokaina, morfina, heroina). Pisma pornograficzne, fotografie i przedmioty. Owoce, warzywa, rośliny. Na przewóz zwierząt trzeba mieć specjalne pozwolenie, możliwe do uzyskania na lotnisku. Wymagane są dokumenty szczepień.
 13. Ograniczenia przywozu i wywozu: Jeden aparat fotograficzny lub kamera na osobę, 200 papierosów lub 250g tytoniu. 1litr alkoholu. Kara za przekroczenie ilości wwożonego alkoholu lub paierosów wynosi do 800 USD. Gotówka do 3000 USD lub równowartość bez deklaracji, powyżej ale do 10 tys wymagane jest udokumentowanie zakupu lub potwierdzenie wypłaty z banku i należy to zgłosić na deklaracji.
 14. Zakaz wywozu: Korale inne niż w biżuterii z dokumentem zakupu. Bez wymaganej licencji – podobizny Buddy lub elementy, antyki, złoto, platyna kamienie. Dzieła sztuki i reprodukcje wymagają licencji (Department of Fine Arts). Licencje są łatwe do nabycia przy zakupie, ale trzeba o tym pamiętać.